INTERVIU Mihai Nae, instructor canin: "Educaţia unui câine este la fel de importantă cum este şi pentru un copil"

  • 74 afişări


INTERVIU Mihai Nae, instructor canin: "Educaţia unui câine este la fel de importantă cum este şi pentru un copil"

02 februarie 2018


Dresează câini de când avea 14 ani, iar acum este unul dintre cei mai buni instructor canini de la noi din ţară. În plus, este, se pare, singurul român care va merge în luna mai la cursurile organizate în America de celebrul Cesar Millan, dar până atunci obţine premii după premii cu câinii de care se ocupă.


 Instructorul canin Mihai Nae oferă câteva sfaturi despre cum ar trebui să îţi pregăteşti câinii ca să devină campioni, câte ore de antrenamente sunt necesare pe zi, dar şi cum să le menţii patrupezilor atenţia atunci când îi pui la treabă. De asemenea, face câteva recomandari utile părinţilor care sunt în căutarea unui patruped inteligent pentru copii lor.

- Ce înseamnă sindromul câinelui mic şi cum se manifestă?
Este o afectiune psihica ce se datoreaza lipsei de educatie canina. Aceasta se manifesta la cainii de talie mica, ei aratand un grad de agresivitate care, in timp, pune mari probleme stapanilor cat si celor ce ii inconjoara.

- Este periculos în preajma unui copil?
Da, este periculos pentru copiii din casa în mod special cat si pentru adultii ce convietuiesc cu respectivul patruped.

- Cum ar trebui sa aleaga parintii cainii pe care vor sa ii faca cadou copiilor? Exista niste criterii bine stabilite?
In primul rand trebuie sa luam in calcul timpul pe care il avem de oferit cainelui, varsta copilului nostru cat si daca acesta este alergic sau nu la parul sau saliva de animale. Si locuinta ar fi important de luat in calcul. Desi orice rasa in opinia mea se poate adapta foarte bine la bloc. In orice situatie exista optiune.

- Care sunt cele mai potrivite rase de caini pentru copii?
Daca vorbim de rase de talie mare recomand Bulmastiful si Ciobanescul Elvetian insa femela de Ciobanesc German ocupa primul loc in topul preferintelor mele.

- Cum influenteaza un animal de companie cresterea si educatia copilului?
A responsabiliza un copil cu o sarcina deloc usoara tinand cont ca educatia si intretinerea cainelui este vitala, nu poate fi decat un lucru curajos care, din proprie experienta, cred ca il va face pe cel mic mai constiincios si mai atent in general la detalii lucru important in luarea deciziilor corecte intr-un mod rapid, dezvoltand spiritul de reactie.

- De la ce varste se pot dresa cainii?
Varsta ideala ar fi intre 3 si 4 luni.

- Cat de periculosi sunt cainii nedresati?
Un caine needucat bineinteles ca va da importanta pozitiei ierarhice in familie actionand in consecinta prin diferite metode incat pozitionarea sa fie una fruntaşă. Aceste metode pot fi de la a muşca stăpanul cat si pe ceilalti membri ai familiei pana la a trage in lesa sau a fugi de langa acesta si a isi pune in pericol propria viata.


- Cum pregatesti cainii ca sa devina campioni? Ce ii inveti practic? Ce tip de exercitii?
Depinde la ce titlu aspira insa cum a fost in cazul Larei antrenamentele zilnice pot fi ceva mai lungi tinand cont ca si conditia fizica conteaza. Dresajul de disciplina elementara executat corect cat si dresajul de ring in cazul expozitiilor nationale si internationale stau la baza oricarui inceput.
 
- Cum le atragi atentia daca nu mai vor sa coopereze?
Hrana este cea care ma salveaza, stimulentul care poate fi destul de diferit. De la carne la diferite jucarii speciale de dresaj
 
- Ce rase de caini se dreseaza cel mai greu?
Nu cred  ca exista rasa care sa se preteze la educatie mai greu. Diferenta consta in stilul de trai pe care il are cainele alaturi de stapan si de tabieturile acestora.


 
- De la ce varste pot participa la concursuri?
De la 4 luni.
 
- Ce rezultate ai obtinut pana acum la campionate cu cainii de care te ocupi?
Anul trecut am iesit campion alaturi de Max, un caine nascut si educat in scoala noastra de dresaj la clasa 6-9 luni par lung in cadrul Campionatului de Ciobanesc German si tot anul acesta, cu Lara, la clasa munca la campionatul Bulgariei, alaturi de Sabina stapana Larei. Lara fiind tot un caine nascut in scoala noastra de dresaj.
 
- Cu ce fel de caini concurati de obicei?
Concuram cu orice rasa, insa Ciobanescul German este ceea ce ma pasioneaza.
 
- Ai dresat si caini de vedete! Cu cine ai lucrat si care au fost rezultatele?
Am lucrat cu cainele Mihaelei Tatu, al Paulei Selling, Amna, cainele antrenorului Liviu Ciobotariu, beagle-ul lui Mistreţu si acestia sunt doar cativa…- Am auzit de sindromul Pica! Despre ce este vorba mai exact?
Ei bine acest sindrom are legatura tot cu relatia stapan caine. Lipsa timpului pe care stapanul o are pentru al lui patruped cat si lipsa de organizare a acestuia, duc la manifestari ale cainelui greu de imaginat. Cainii incep sa caute imbracaminte gen ciorapi sau lenjerie intima ce are mirosul stapanului pe care si-o insuşesc pentru a se simti mai aproape de stapan, ulterior acestea fiind inghitite de acesta. Odata descoperind aceasta pasiune pentru a inghiti lucruri acestia vor continua cu obiecte gen telecomandă sau telefon tot lucruri pe care stapanul sau le foloseste des. Un pas ar mai fi sa scoata prizele din pereti pentru a le distruge si a inghiti o parte din acestea. Toate aceste aspecte pun in pericol viata cainelui.

- Cati caini ai acasa?
Am 6 caini. Patru femele de Ciobanesc German,  o femelă de malinois si un mascul de Bull Terrier.

- Cati caini ar fi recomandati intr-o familie?
Depinde de organizare si de timpul pe care cei din familie il au pentru a le dedica acestora strictul necesar de atentie.

- Dresezi caini de la 14 ani si esti unul dintre cei mai buni instructori canini de la noi. De altfel si primul roman care va participa in luna mai, in America, la cursurile lui Cesar Millan! Cum ti-a venit aceasta idee? Povesteste-ne putin!
Sunt pasionat de psihologia canina si vreau sa schimb mentalitatea românului cum ca te poti lipsi de un caine care are ceva probleme de comportament, probleme care poate exista chiar din vina stapanului. Vreau sa inteleaga românul ca dresorul nu bate cainii si ca educatia unui caine este la fel de importanta  cum este si pentru un copil. Ca trebuie sa îi dedici timp si ca dresajul este o forma de organizare si o forma de comunicare care impune reguli si limite de care daca nu tinem cont acesta se poate pierde. Si cred ca reusesc deoarece cand ma contacteaza oamenii pentru cainii cu probleme de comportament mai mult sau mai putin grave incep prin a spune .... “Probabil e vina mea pentru că....”lucru care ma bucura pentru ca inseamna ca oamenii incep sa isi doreasca sa recupereze cainele si nu sa il indeparteze.


 

Ţi-a plăcut acest articol?

Fii smart & chic alături de noi, dă LIKE paginii The ONE de Facebook!

Comenteaza Am mai scris despre: instructor canin , mihai nae